Blog pod Schodištěm

rozumy

Petr Bláha - Musicserver, 31.07.2009

Dokonalý mejdan na dokonalém DVD

Znáte nějakou kapelu, která je snad více kabaretem než kapelou, a přitom hraje výbornou muziku? Napovím vám. Je z Čech. Už víte? Ano, jde o legendární Schodiště, a to právě v této době přichází s debutovým DVD, které vzniklo při příležitosti oslav čtvrt století kapely.

 

Na úvod řeknu asi jednu věc: celý následující text adoruje nový počin kapely Schodiště a pokud jste jejími odpůrci, tak zde nic libého nenajdete. Schodiště zkrátka vyvedlo počin, který snese srovnání s kýmkoliv z české hudební špičky a navíc v mnoha případech vyjde z měření vítězně. A pokud se podíváme mimo mainstreamové vody, tak nemá naprosto konkurenci. Pokud takhle vypadají dárky k narozeninám kapel, tak jsem velice spokojený a doufám, že nastolený trend bude pokračovat tam, kde končí výborný počin Schodiště.

V krabičce totiž najdete dva DVD disky a takovou kapelní minikroniku plnou zajímavých dokumentů z historie kapely. Díky tomu se dozvíme, že 16. 1. se kapela ožrala a mnoho dalších informací, které jsou sice k ničemu, ale člověk se u nich pobaví. Ostatně jako u celého počinu. Začněme tedy okolnostmi vzniku. Záznam byl pořízen 29. 10. 2008 v pražském Lucerna Music Baru, kde se slavilo čtvrtstoletí od vzniku Nahoru po schodišti dolů bandu, a protože ten již neexistuje, tak jej slavilo nástupnické Schodiště. Sám jsem byl trochu překvapený volbou prostoru, protože se mi nezdál jako příliš vhodný pro natáčení DVD, ale mé úvahy se ukázaly jako zcela liché.

A tak je první disk našlapán k prasknutí koncertem, který nemá chybu. Na ploše devětadvaceti stop se tak dočkáme vystoupení Divadla Styl, gratulace Doktoru Krajíčkovi k narozeninám i výstupu Petra Čtvrtníčka. Nutno podotknout, že toho s kapelou pojí letité přátelství z dob dávno minulých, nejedná se tedy o důsledek exploze jeho popularity v posledních letech. Hudebně jde o precizní schodišťáckou práci. Úvod patří parodickému intru ve stylu Star Wars a novému Schodišti, které si střihlo osm songů z moderní historie kapely, stejně jako závěr záznamu. Věci jako "Dokonalá kost", "Černý ptáci" nebo "Na chvíli ven" jsou hitovky jako vyšité, což publikum dává pořadně najevo. Zde je vidět silná zbraň kapely v podobě ženského elementu za bicí soupravou. Pájinka Táboříková má v ruce dynamit a žene kapelu neuvěřitelným způsobem vpřed. Do toho všeho na podiu řádí pološílený frontman Doktor ve žlutém obleku a dělá skvělou show.

Další část je ve znamení vzpomínek na Nahoru po schodišti dolů band. Přes pár dřevních songů z pravěku kapely se pak přehoupneme k sestavě z devadesátých let. Tedy k sestavě, která zaznamenala největší úspěchy. Tady nezbývá než jen lehce zatruchlit, protože klarinetista Jaroušek dělá na pódiu neuvěřitelné kusy a při "Dyskosongu" dokonale manipuluje s publikem; ve Třech sestrách se mu toliko prostoru nedostane. Jednu věc jsem však nějak nepochopil, a to dámský pěvecký výstup ve "Vrávoravé svačinářce". Jsem člověk odkojený punkem, ale tenhle výkon byl tristní i na alkopunkové poměry. Ale třeba to byl záměr, protože nikdo z kapely se netvářil kdovíjak překvapeně.

Ovšem co je na tom všem tak zajímavého? Vždyť tohle je běžné u výročních koncertů. Ale rozhodně není pořád běžnou praxí, aby DVD byla vybavena multiangle obrazem (můžete si sami přepínat kameru, a tím vybrat obraz, který chcete sledovat) a neskutečnou hromadou vtípků. Při nastavení zvuku totiž narazíte na tlačítko NESAHAT a když na něj sáhnete, tak se vám to zle vymstí. Stejný případ najdete i na druhém bonusovém disku, kde je dokonale provedené menu. Pokud kliknete na jednu z možností, tak vás Doktor varuje, že by to znovu nědělal. Jestliže neuposlechnete, čeká vás dlouhé nudné video, které nelze vypnout. Zkrátka neposlouchat se nevyplácí.

Druhý disk je pak naplněn mnoha lahůdkami z historie kapely. Počínaje záznamem muzikálu "Timur a jeho Sparta", který vznikl právě v produkci NPSDB a Divadla Vrata, přes dokument Všude doma dobře nejlíp až po záznamy ze soustředění kapely. Zde nezbývá než se zhluboka zasmát nad kapelním humorem, protože záznam z roku 2004 se zčásti odehrává na Festivalu Kytlice a v titulcích se dočtete, že písně ostatních kapel jsou použity se záměrem je poškodit. Nevím o moc kapelách, které by si tohle dovolily a zároveň to nezavánělo vynuceným humorem. K tomu přidejme pětici klipů a můžeme jít počítat výsledek.

Schodiště nám připravilo skvělé DVD vybavené nejmodernějším arzenálem od Dolby 5.1 zvuku až po multiangle obraz, což není běžné ani u mnohem větších kapel, nemluvě o zahraničních megahvězdách. Koncert je výborný, sice ochuzený o některé hitovky ("Moje první tlustá Šárka", "Růžovej život" a některé další), ale DVD není nafukovací a pětadvacet songů je rozhodně nadstandardních. Širokoúhlý obraz se všemi vychytávkami pak už ani nemá smysl zmiňovat. Tohle je sakra dobře odvedená práce a ta musí být taky náležitě ohodnocená. A jestli ne, tak "Pudu a skočim z Bezdězu".

Body: 9/10
http://www.muzikus.cz/recenze/Schodiste-Chcete-rokenrooool-DVD~08~srpen~2009/


 

Pavel Víšek - Muzikus, 8.8.2009

Čtvrtstoletí Nahoru po schodišti dolů bandu loni na konci října oslavilo v pražském Lucerna Music Baru na výtečném koncertě nástupnická kapela Schodiště v omlazené sestavě - s kytaristou Ondřejem Fenclem a bubenicí Pájou Táboříkovou. O tři desítky skladeb včetně klasiky Svinská Pržola a Pytlíky ČSA se na pódiu Schodiště a NPSDB (mj. propojené frontmanem Martinem Krajíčkem), podělili hokejově. „Druhou třetinu“ odehrálo původní obsazení s bubeníkem-zakladatelem Markem Brodským a klarinetistou Martinem Roušarem. „Přestávky“ oživovali Zdeněk Suchý s Petrem Čtvrtníčkem a Divadlo Vrata, resp. skupina Styl. Skalní příznivci ocení rovněž bonusový disk s pěti klipy, dokumentem Všude doma dobře nejlíp od Ivana Tatíčka, muzikálem Timur a jeho Sparta i dalšími raritami. Obě DVD mají nápaditou grafiku, první i skvělý zvuk.

Body: 6/7
http://www.muzikus.cz/recenze/Schodiste-Chcete-rokenrooool-DVD~08~srpen~2009/


 

Petr Tomeš - Freemusic, 26.6.2009 

Bilancovat bez koncertu? Nemožné! Proto si/nám pub rockové Schodiště, následník Nahoru po schodišti dolů bandu, ke svému 25. výročí nadělilo mejdan nejen s Čtvrtníčkem. Vyšel na 2DVD, jehož bonusový disk ukazuje klipy, tyjátr, humor i fernetové chvilky v Kytlici.

V roce 2005 kapelu Nahoru po schodišti dolů band opustil i zakládají člen Marek Brodský, pozměnila se sestava a vzniklo Schodiště. To předloni vydalo debut tanec!, loni slavilo v Lucerna Music Baru čtvrtstoletí a letos i nám, co jsme tam nebyli, ten mejdan na DVD ukazuje. Snad nic nezkazím, když to nejdůležitější napíšu už na začátek. Že totiž živě stejně dobře fungují staré hity Nahoru po schodišti dolů bandu (Pytlíky ČSA, Svinská pržola, Praporčice Hildegarda...) jako novinky Schodiště. Zvláště pak úvodní Síla romantiky a Pudu a skočím z Bezdězu (...jsem slabej článek řetězu), jejíž „sebevražedný“ klip je jedním z pěti videobonusů na DVD č. 2.

V Malé Lucerně hrály skupiny NPSDB i Schodiště. Proč nenechat „staré“ sestavě zahrát si její hity (třeba Beze vší poesie), proč to zase jednou (a asi naposledy) nezažít spolu... Nevím sice, jestli i narozeninové publikum v LMB vidělo úvodní psané povídání, běžící na DVD do intra písmem, jaké mají Hvězdné války, to je však jen detail. Rukou však nemávnu nad tím, co prováděli na jevišti o pauzách Zdeněk Suchý a hlavně Petr Čtvrtníček. Jeho monolog O radaru byl... na zabití!? S oběma se kapela zná ještě ze spolupráce s divadlem Vrata, z oboustranně výhodné kolaborace. NPSDB napsal a nahrál hudbu k muzikálu Timur a jeho Sparta, který je dalším bonusem DVD. Nekuřákovi i slza ukane, když v tom svěžím dílku vidí, jak sovětská mládež propadne zlozvyku kouření. Hoši hoši.

Schodiště je i dnes bigbít s akordeonem, štěbencem (který hudbu lehce „hází“ do klezmeru třeba ve Vrávoravé svačinářce) a charakteristickým hlasem Martina Doktora Krajíčka, blízkým vokálu VZ. Však také obě kapely povstaly v podobný čas, jen se jedna nechala inspirovat tehdy moderní novou vlnou/ dvoutónovou muzikou a druhá punkem.

Na koncertě Schodiště si jeden punku moc neužije, někdy ale Lucerna barem zní dost odvázaný bigbít či rokenrol (Bez vší poesie nebo Nalejte cigára, zapalte víno). Neštítí se však ani disca, parodie Dysko song s refrénem „Podlehla kočička, podlehla tanci“ je tu živé i jako klip. V něm mohou slečny obdivovat pestré vzory trenýrek, bicepsy i taneční kreace členů NPSDB. Že zde v podání kapely zní i ska (Kaktus) či cirkusové ska (poněkud frivolní Jede paní do lázní) je logické. A banjo (v novince Schodiště V Praze 5 s refrénem „Mě se tu líbí“) i foukací harmonika (v Bohnickém blues) jen přidávají schodištní hudbě na pestrosti.

Body: 75%
http://www.freemusic.cz/clanky/6770-schodiste-a-dvd-chcete-rokenrooool.html