Blog pod Schodištěm

rozumy

Suma sumárum 500 kilometrů, skoro celý den strávený v autě. Dvě hraní - 13.10 Harrachov Keltská noc, 22.00 Mirotice Setkání loutek a hudby. Takhle to vypadalo pohledem jedné sedminy souboru.

Sobota 11.8.2012 

7.00 Dveře do ložnice se pomalu otvírají, nakukuje ušatá hlava. "Pepíku dyť je sobota, proč vstáváš tak brzo..." Je jasný že už neusnu, ale stejně bych musel za chvíli vylézt z postele, dneska nás čeká dlouhej den.

7.45 SMS od Pájinky, shání nabíječku na Nokii, už asi sedí v autobusu z Loun do Prahy, za hodinu jí má nabrat náš dopravce Libor v Dejvicích.
8.55 Před barákem zastavila bílá dodávka, Libor s Pájinkou jsou tady, jdeme nakládat nástrojovku ze sklepa.
9.15 Nabíráme Cihlu na Butovicích, vypadá že ještě spí, cestou v Galerii u Meka si musí koupit kafe, aby se probral.
9.30 Vjíždíme do starobylého areálu vinařských závodů v Nuslích, kde má Pájinka bicí. Má tu zkušebnu se Štěpánem Smetáčkem a dalšíma kumpánama. Kulichovo studio Mydlovary je hned vedle. Ale v tuhle nesmyslnou hodinu se tu vyskytujeme jenom my. Mojmír už tu čekal, Ondřej dorazil se zpožděním, takže nemusel tahat.
10.05 Nabíráme Doktore v Běchovicích a vyrážíme směr Boleslav - Turnov - Železný brod - Harrachov. S jednou pumpou by sme tam po dvanácté měli být. Čím jsme výš je jasnější, že nahoře bude chcát.
12.15 Dorazili jsme do Harrachova akorát. Za půl hoďky máme jít stavět nástrojovku na pódium. Pájinka si půjčuje místní bicí, takže by to mělo jít rychlejc.
Hrajeme asi čtyřicet minut, zvuk v pohodě, vlhkem a zimou nenaladitelný klarinet a ságo po třetí písničce začnou jakž takž ladit, takže pohoda. Akorát erární bicí se Pájince rozpadají pod rukama, furt musí něco utahovat a štolovat. Bere to po pankáčsku a je trochu v ráži. Když jde zpívat Strašáka, střílí do davu s úsměvem pozdrav "Nazdar píči", což se setkalo s nadšeným přijetím. Na Doktorův úvod k písni Nalejte cigára zapalte víno, se z pod pódia ozve "jasněěěě, zapalte cigána..." Zmoklí lidi nadšeně plácaj a pískaj, ale přídavek jsme dát nemohli, už tak jsme o chlup přetáhli a stage manager kroutil hlavou že ne. Po nás Dr. Pečený a my hurá na pivo. Taky jsem si ještě musel dát panáka s Martinem z Letňan, protože ho vyhrál v soutěži na fejsbuku. Fajn povinnost! Déšť zhoustnul, ale nějak nám to nevadilo, vesele jsme se družili ve VIP stanu s Jarouškem, fotili se s fanouškama, a pak zase tradá pryč stejnou trasou jako jsme přijeli.

 IMAG0002


Kousek pod Harrachovem, v Plavech, koukám smutně na odbočku do Zlaté Olešnice. Právě tam mají z Prahy namířeno moje děti na zbytek prázdnin u babičky a dědy. Před Malou skálou mávám z auta na protijedoucí červenou Lagunu, ale asi mě neviděli. Tak alespoň halekám do telefonu na svoji o tři roky starší tchýni  "Nazdar tchýňo, právě sme vás minuli!". Přestalo pršet, dokonce vykouklo sluníčko.

Cestou do jižních Čech hledáme něco kde se naobědváme. Smykem brzdíme v nějaký zatáčce u sympaticky vyhlížející hospody se zahrádkou. Jakási Výtoň, pod nějakou zříceninou, tuším Vyšehrad se to jmenovalo. Porce jako kráva po nás dojídá Míra, který si odskočil za roh domů pro teplejší oblečení a nestačil si nic objednat. Cihlovi se udělalo líp a upouští tak od krizové varianty zůstat kvůli nevolnosti v Praze. 

IMAG0003 IMAG0004 IMAG0005 IMAG0006 IMAG0009 IMAG0012

Pokračujeme směr jih. Část posádky usíná a já fotím nazdařbůh výjevy z okýnka.

IMAG0019 IMAG0020 IMAG0026 IMAG0030 IMAG0032 IMAG0038 IMAG0039 IMAG0043 IMAG0045

19.00 Přijíždíme do Mirotic na Setkání loutek a hudby. Hezkej malej areál u vody, divadelní stan a hned vedle hudební pódium. Pájinka s Ondrou se jdou chystat na hraní s Lubošem Pospíšilem, my ostatní se kocháme místním Platanem. Trochu mě rozhodilo zjištění, že jsme v Harrachově nechali můj kufřík s kabelama a dalšíma cajkama k base, s obsahem tak za deset litrů, ale po krátké výměně esemesek s Jarouškem se našel a byl zachráněn.  Schodiště přichází na řadu až po setmění, kdy se řádně ochladilo. Doladit dechy bude asi peklo. Už během vystoupení 5P jsme si všimli nepřehlédnutelné tančící dámy v černém nátělníku a strečákách. Když zjistila že Pájinka bude hrát i s náma, vykřikovala nadšením. Během hraní pak okomentovala Doktora slovy "Vypadá jak idiot, ale zpívá hezky." Doktor kontroval při Nalejte cigára, kdy si lehce upravil část sloky - "Ty tlustý holky koukaj na mě z výšky" a milé dámě náležitě věnoval. Ta briskně zareagovala několikanásobným fakáčem na Doktora a odtančila v dál. A hned nám bylo na pódiu teplejc.
Po nás se šla chystat nějaká místní mladá kapelka. Během konzumace občerstvení jsme zpoza pódia poslouchali jak zvučí nástroje a říkali si něco o gymnaziálním bigbítu a nevěnovali tomu pozornost. Pak spustili, my se šli podívat před pódium, a během chvíle nám spadly brady a jenom jsme čuměli a poslouchali. Mladičká holčička, brejle, culíky, kšandy, mezi písničkama nesmělá a zadýchaná, ale když zpívala, tak se NĚCO dělo! Hlas silnej jak hovado, skvělej projev a z toho co jsem pochytal i texty měly hlavu a patu. Celý to působilo hrozně spontánně, přesvědčivě a přirozeně. Až doma jsem zjistil že se jmenují My Sky a jsou z Milevska. Tak jako nás nedávno zklamali Charlie Straight, tak tohle nás naopak příjemně překvapilo.
IMAG0050 IMAG0051 IMAG0052

Bohužel jsme je nedoposlouchali do konce, kromě cesty do Prahy nás čekala ještě úmorná okružní jízda s rozvozem všech lidí a nástrojů. Naštěstí jsme byli s Cihlou první na řadě, takže závěrečnou chuťovku s vynosením bicích v Nuslích si slíznul Ondra s Doktorem.

Měsíc byl tu noc velký a značně rozkomíhaný, asi tou moravskou slivovicí, co Ondra nechal v autě kolovat...
IMAG0054